Cumartesi, Nisan 05, 2008

Oktay Sinanogluna Yapilan Atiflar

Yıllar önce Oktay Sinanoğlu'nun biyografisini okumuştum. Doğrusu hayran kalmıştım kendisine. Bazı aşırı komplo teorileri vardı, fakat yine de kendisini alanında öncü bir bilim adamı olarak tanıyordum. Fakat şimdi yanıldığımı düşünüyorum. Google Scholar'dan Oktay Sinanoğlu'nun yayınlarını arattırdım. En çok atıf aldığı makalesi 1975 yılında yayınladığı bir makale. Toplam atıf sayısı: 83. Sinanoğlu kitabında Nobel ödülü almış Prigogine adlı bir bilim adamının matematiğinin zayıf olduğunu söylüyordu. Prigogine'yi arattırdım. Makaleleri 500, 800 civarında atıflar almış. Einstein'a baktım, 4600 üstü atıf almış tek bir makaleden.

Tek başına atıf sayıları bir bilim adamının yaptığı çalışmaların önemini belirtmez. Fakat benim gördüğüm sonuç şu: Sinanoğlu biyografisinde gösterildiği kadar önemli bir bilim adamı değil. Tabi ki, önemli bir bilim adamı, fakat pek çok Türk bilim adamının yayınları 100 üstü atıfa sahipken, içlerinden bir tanesinin Einstein'la kıyaslanacak derecede büyütülmesi yanıltıcı bir yönlendirme.

5 yorum:

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Adsız dedi ki...

katilmamak mumkun degil.

Hmustafa dedi ki...

Yayın yapanın Adı
Toplam yayın sayısı
En çok atıf alan 3 yayına atıf s.
X üzeri atıflı yayın
h -DeğeriO. Sinanoğlu*x
120 makale
atıf sayısı 399,388,355
x=30/30
h=30
...
seni kim kandırdı bilmem ama sayısal veriler böyle;)

Mert Nuhoglu dedi ki...

Merhaba Mustafa, Google Scholar kandırmış olmalı :) Şu linki tıklarsanız, Google Scholar'ın tespit ettiği atıf sayılarını görebilirsiniz: Oktay Sinanoğlu'na ait Google Scholar Araması

Sizin bildirdiğiniz atıf rakamlarına nasıl ulaşabiliriz? Muhtemelen Google Scholar'ın atıf tespit algoritması, sizin kaynağınızdan farklı bir şekilde çalışıyor olmalı. Neden böyle bir farklılık oluştuğunu incelemek lazım.

Belirttiğiniz gibi Sinanoğlu için daha yüksek atıf rakamlarının oluşmasına memnun oldum. Fakat bu bilginin geçerliliğinden emin olmamız lazım.

Mustafa Tahsin Güler dedi ki...

En az 20000 atıfı var hocamızın.